Kalite Politikamız

Üretim Alanlarına Giriş ve Personel Kıyafetleri :
Üretim alanında üretimle ilgili tüm personelin ağız maskesi ve bone takma zorunluluğu vardır. İmalat personelleri kendilerine özel terliklerle imalat alanına girebilmektedir. Görevliler dışında üretim alanına girenler ise bone, galoş ve maske takmak zorundadır.

Modern Pişirme Koşulları:
Üretim son sistem pişirme kazanlarında gerçekleştirilmektedir. Profesyonel tarzda yerleştirilen kazanlar sayesinde yemekler hijyenik, modern ve seri bir şekilde üretilmektedir.

Ürünlerin Hijyeni ve Menü Planlama:
Mavi Köşe, malzeme alımı konusunda çok hassas davranmaktadır. Yaş sebze meyve ve et gibi ürünler stoklarımızda yüksek miktarda asla bulundurulmaz. Mevsimine uygun olarak meyve ve sebzeler ile et taze olarak alınır ve depolarda muhafaza edilir. Depolardan üretime alınan ürünler, ayıklama işlemi ile doğal parçalarından ayrıştırılır ve sterilizasyona tabi tutulur. Ardından dinlenme havuzlarında uygun süre bekletildikten sonra dezenfektasyon sağlanmış olur. Ürünler bu işlemlerden sonra üretime alınır.

 Et ve Et Ürünlerinde Hijyen:
Etler yemek çeşidine göre et hazırlama ünitesinde uzman kasaplarca ve hijyenik şartlarda hazırlanır.Yemeğin lezzetini belirleyen ana unsurlardan olan et kalitesinden asla taviz verilmez. Porsiyonlarda ki et miktarları sözleşmelerde belirlenen esaslara harfiyen uyar.

Hijyene Farklı Bir Yaklaşım:

Mavi Köşe, mükemmel hijyen anlayışı ile hizmet verir. Salonumuz, ürünün alınmasından, saklanmasına, yeni bir ürüne dönüştürülmesine ve bu ürünlerin müşteriye ulaştırılmasına kadar yapılan eksiksiz ve mükemmel çalışmaların bir bütünü olarak görmektedir. Salonumuz üretim alanlarının hijyenini tamamlayacak önemli bir unsur olan haşere kontrolü konusunu profesyonel ekiplere devretmiştir. Yemek Nakil Araçlarının Hijyeni Yemeğin hijyeni kadar, servis yapılan araçların temizliği de çok önemlidir. Araçların temizliği; bakterilerin ürememesi ve çapraz kontaminasyonun (zararlı etkenlerin gıdalara dolaylı yoldan bulaşması)önlenmesi amacıyla uygun olarak yapılmaktadır.

Yemeğin Sunumundan Sonraki Hijyen:
Salonumuz hijyen, yemeğin servisinin tamamlanması ve kirli kapların belirlenen standartlarda teslim alınması konularında da kendini göstermektedir. Özellikle kullanılmış kaplarla gelebilecek bakteri riskine karşı, tüm kirli kaplar bulaşıkhaneye farklı bir girişten ulaşır. Bu dış etkenlere karşı önemli bir tedbirdir ve önemli bir detaydır. Kullanılmış kaplar, yüksek ısılardaki son sistem bulaşık yıkama tünellerinde, ideal kimyasallarla temizlenir, durulanır ve kurulanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Mavi Köşe; müşterilerine temel beslenme ilkelerini sağlayan, düzenli, denetimli ve sağlıklı ürünleri sunmayı garanti eder.

 

Siz yeter ki; Tanışmamıza fırsat verin…